Chronická únava - stáva sa z nej náš bežný stav bytia.
Kedy sa to stalo, že nám ubudli sily natoľko, že sa cítime viacmenej stále unavení a bez energie?
Nebude to veľké tajomstvo ak si uvedomíme, že vydávame viac energie ako sme schopní regenerovať a nabrať späť.
Mnohí z nás podávajú vrcholové výkony, ale neregenerujú ani ako rekreační športovci. Každý skúsený športovec či tréner Vám povie, že ak chcete podávať špičkové výkony, je treba aj špičkovo regenerovať. Oddychovať a spať. Naše telo sa o nás nepostará, ak sa my nepostaráme o neho.
Možno sa to zdá trochu nadnesene povedané, že podávame vrcholové výkony - úprimne - makať intenzívne a naplno 8 hodín dá zábrať, často sme však v práci dlhšie, robíme potom aj z domu, počítač otvárame často, aby sme niečo dorobili. Asi by bolo zaujímavé spočítať si všetok čas, ktorý venujeme za deň práci. Ak máme prácu mentálne náročnú, máme zodpovednosť, vedieme projekty, držíme v hlave veľa údajov a pracujeme analyticky, vedieme tím ľudí... a mohli by sme pokračovať... to všetko nás stojí veľa síl. Ako si ich dopĺňame späť? Poznáme spôsoby, ktoré nám sily prinavrátia?
Prídeme domov a čaká nás starostlivosť o domácnosť, deti, možno znova práca niečo dorobiť, upratať, navariť, povysávať, oprať, ožehliť, umyť riady... Venujeme sa domácnosti, deťom, keď to vyjde tak aj partnerovi / partnerke, ak sa to podarí dáme nejakú kultúru alebo zacvičíme si - čo je veľmi fajn, a je to kĺúčovou skladačkou v trojici dobrého zdravia "strava-pohyb-spánok", ale ak sme veľmi unavení, nedokážeme ani cvičiť - nemáme na to energiu prípadne ani čas.
Na to, aby sme sa prestali cítiť unavení, je potrebné sily regenerovať - dobíjať. Kĺúčovými zložkami sú tieto aktivity:
čas, ktorý strávime sami v pokoji a tichu
čas strávený na priamom dennom svetle
v prírode
doma formou hlbokej relaxácie
Prvým krokom je si nájsť každý deň alebo aspoň každý druhý, kedy ho strávime sami, potichu, nebudeme mať zmysly otočené smerom von - pokojne si môžeme dať štuple do uší ak počujeme zvuky z ulice napríklad, môžeme si pustiť relaxané pomalé tiché melódie, a začneme spomalovať dych. Spomalením dychu spomalíme svoju srdcovú činnosť - spomalíme si tep. Spomalený tep spomaluje mozgovú činnosť - chceme doslovať spomaliť svoje mozgové vlny.
Pri troche tréningu sa budeme vedieť dostať z hladiny beta (bdenie) do hladiny alfa (ktorým začíname spánkový cyklus). Je to hlboko relaxujúci a dobíjajúci stav.
Využiť na to môžeme rôzne sprievodné metódy - za zmienku stojií overená úspešná metóda NSDR - non sleeping deep relaxation čiže hlboká relaxácia bez spánku. (je súčasťou poradenského balíka, ktorý je možné zakúpiť, táto relaxácia má 20 minút ).
Aj keď sa Vám alfa-stav hneď nepodarí, mysel i telo si oddýchnu, necháme dobehnúť myšlienky, ktoré by nás otravovali tak či tak keď si ideme ľahnúť do postele, hlbokým dýchaním do brušnej oblasti si masírujeme orgány v bruchu čo je nesmierne príjemné a uvoľňujúce, sme sami so sebou, nemusíme na nič reagovať, nič sledovať, nikomu odpovedať - potrebujeme byť chvíľu len sami so sebou.
Ak si ten čas neviete nájsť počas poobedia/podvečera, lebo je v domácnosti rušno, skúste to urobiť pred spaním. Neísť hneď o počítača alebo telky pod sprchu a do postele - nechať si nejaký čas, aby sa telo spomalilo, prestalo vnímať okolité podnety, prestalo nám šrotiť v hlave, a začalo vnímať seba, pokoj, spomalenie a uvoľnenie. Okrem relaxácie (a hlbokým dýchaním) je dobré zapojiť aj automasáž.
Spánková terapia - spánkové poradenstvo - Vám pomôže nielen s dosiahnutím kvalitného hlbokého spánku, ale aj s usporiadaním životosprávy podporujúcej navrátenie energie a porazenie únavy. Terapia obsahuje súbor doporučení, ktoré sú plne evidenced based - rokmi vedecky overené. Klient dostane úplný návod na to, čo má urobiť pre získanie kvalitnejšieho spánku a energie počas dňa. Objednajte si terapiu tu.
Som Jana Martišková, certifikovaná spánková poradkyňa - ak máte záujem skvalitniť svoj spánok, prosím pozrite si moje služby. Venujem sa aj tým ľuďom, ktorí majú problémy s chrápaním, s podozrením na spánkové apnoe, pracujú na nočné zmeny a problémy so spánkom s tým spojené, spánku po ktorom má klient málo energie cez deň, spánkovým poruchám (neschopnosť rýchlo zaspať, budenie sa, plytký spánok, krátky spánok, ...) a insomniou, braniu tabletiek na spánok a uvoľnenie, a iné spánkové probémy - viac TU.