Je to už nejaká doba, čo je na trhu populárny melatonín - hormón spánku. Keď sa ľuďom začne kaziť spánok, nevedia zaspať, alebo sa budia, siahnu po ňom ako po prvej nenávykovej tabletke s cieľom si trochu pomôcť.
Má to účinok?
Obvykle veľmi nie a sú z toho sklamaní, ale zas nestálo to veľa peňazí. Vo väčšine prípadov na to, aby sa nám citeľne zlepšil spánok, nestačí do seba kopnúť 1 mg melatonínu, ani dva gramy... Ušetrím Vám 10 - 20 eur mesačne a hlavne očakávania. Existuje dokonca tzv. prekurzor melatonínu, tryptofán... ale aj to môžu byť vyhodené peniaze.
Mám pre Vás lepšie riešenie. Stačí keď to telu prestanete kaziť a ono si ten melatonín vyrobí pokojne aj samé a v dostatočnom množstve.
Melatonín sa začne vyplavovať, keď naše receptory na sietnici oka zdetekujú pokles modrej zložky svetla - keby sme boli vonku, tak táto situácia nastáva ako slnko postupne zapadá. Keď zapadne, (a boli by sme v úplnej tme), po modrej zložke svetla ani stopy. Ale my si začneme svietiť... zapneme telku, popritom robíme ešte niečo na počítači, zasvietime si svetlo "aby sme videli" - logicky ... no a tak vysielame stále telu informáciu, že je čulý deň. Zaklapneme neskoro večer počítač, vypneme telku, tablet, zhasneme svetlo - kedy sa mal ten melatonín začať vyplavovať?
Mnoho výrobcov elektronických zariadení to už pochopilo a na prístrojoch sa dá nastaviť svetlo tak, aby neobsahovalo počnúc večerom modrú zložku. Proste si "sčerveníme display". Ak sa Vám to nechce na prístrojoch nastavovať, alebo neviete ako, môžete si zakúpiť okuliare blokujúce modrú (i zelenú) zložku svetla (napríklad TU), ceny takýchto okuliarov sú priateľské od cca 20 Eur.
Takto dáme svojmu telu najavo, že je naozaj večer (t.j. blíži sa noc!) a môže začať vyplavovať melatonín. A ak by sme to chceli prebiť tak, že pozeráme dlho do displayov a potom si dáme narýchlo melatonín - nepomôže nám to. Prečo? Melatonín nie je instantné uspávadlo. Ak túrujeme hlavu (centr.nerv.systém) do poslednej chvíle pred spaním a potom očakávame, že pokojne a výdatne zaspíme, asi budeme sklamaní. Do určitého veku to funguje, ale potom už nie. Na pokojnú a sily-nabíjajúcu noc sa musíme už lepšie začať pripravovať.
Aby som melatonín iba nekritizovala, je evidence based - vedecky potvrdený, že skracuje zaspávanie, prehlbuje spánok a znižuje prebudenia v noci. Obvykle však nestačí urobiť iba jeden krok (užiť melatonín) na to, aby človek pocítil pozitívny účinok. Z mojej skúsenosti je potrebné upraviť viac vecí, aby to malo citeľné (i merateľné) výsledky.
Takisto sa dá vhodne použiť pri klientoch pracujúcich na smeny na vyposúvanie cirkadiánnehoí rytmu - je to individuálne šité na každého klienta podľa typov zmien a preferovaných časov bdenia/spánku v dni voľna.
Som Jana Martišková, certifikovaná spánková poradkyňa - ak máte záujem skvalitniť svoj spánok, prosím pozrite si moje služby. Venujem sa aj tým ľuďom, ktorí majú problémy s chrápaním, s podozrením na spánkové apnoe, pracujú na nočné zmeny a problémy so spánkom s tým spojené, spánku po ktorom má klient málo energie cez deň, spánkovým poruchám (neschopnosť rýchlo zaspať, budenie sa, plytký spánok, krátky spánok, ...) a insomniou, braniu tabletiek na spánok a uvoľnenie, a iné spánkové probémy - viac TU.