Dnes už bezpečne vieme, že svetlo je kľúčovou zložkou nášho dlhodobého zdravia a pevného cirkadiánneho rytmu. Čo je cirkadiánny rytmus? Je ním časové riadenie nášho organizmu - kedy aké biologické funkcie bežia a kedy naopak nie. Náš organizmus nemôže vykonávať všetko naraz. Keď prijíma a metabolizuje na energiu živiny, nemôže sa zbavovať metabolického odpadu - to robí až potom ako s prijímaním živín skončí. Áno - už to z tohto blogu viete, metabolický odpad sa z nášho tela dostáva v noci.
V noci sa naše telo upratuje a čistí. Je to ako čata, ktorá nabehne do obchodu, aby ho po záverečnej dala do poriadku - umyla podlahy, opravila rozhegané regále, starý tovar po záruke vymenila za nový čerstvý. Práve preto potrebujeme v noci dostatočne spať, aby to naše telo stihlo robiť dôkladne: minimálne 7 - 9 hodín (6 a menej nestačí). Máme na to dlhodobé dáta, robili sa na to tisíce výskumov po celom svete.
Na to ako kvalitne spíme a aké bude naše dlhodobé zdravie má vplyv aj svetlo - to prirodzené a aj to umelé. Náš cirkadiánny rytmus (cirka = približne, dias = deň) je cca 24 hodinový cyklus, počas ktorého sa naše telo venuje rôznym biologickým funkciám - potrebuje však jasne vedieť, či má robiť tie ktoré sa dejú počas dňa alebo či je noc, a má ísť "repertoárom" pre noc. Informáciu či je deň alebo noc získava naše telo zo svetla - presnejšie jeho modrej zložky. Svetlo a riadenie svetlom je biologicky a evolučne najzachovalejší systém, podľa ktorého sa naše telo naučilo orientovať v čase.
Nemohla to byť ani potrava a ani teplota - tie sa v čase menili, jedine svetlo bolo stabilnou konštantou - ráno slnko vyšlo, večer zapadlo. Po určitom čase kedy cez sietnicu oka (melanopsínové bunky) dostane náš mozog informáciu, že poklesla modrá zložka svetla, sa začne naše telo venovať "nočným aktivitám" (upratovaniu najmä). Svetlo - ktoré označujeme ako "biele", v skutočnosti nie je biele, biele vlnové dĺžky neexistujú, neexistujú ani biele fotóny. Bielu tvorí farebné spektrum - prirodzené svetlo slnka ju má takto: fialová, modrá, azúrová, zelená, žltá, oranžová a červená. Áno sú to všetky farby dúhy. A spolu vydávajú ako prirodzené svetlo vyvážený pomer všetkých farieb, ktoré vnímame ako "biele".
Najdôležitejšia je modrá zložka svetla, podľa ktorej detekuje naše telo či je deň alebo noc. Keď zapadlo slnko, modrá poklesla - naše telo "zistilo" že sa blíži noc. Oheň, ktorým sme si milióny rokov svietili, nemá modrú zložku svetla (iba červenú). Preto oheň a sviečka nenarušuje cirkadiánny rytmus. Ostatné typy umelého osvetlenia to žial robia, nechávajú naše telo v domnení, že je deň hoci sa už blíži / je noc. Ak mozog cez oko dostáva stále modrú (i zelenú) zložku - myslí si že je deň. Modrú zložku potrebujeme silno zastúpenú cez deň, dirigent v hlave (suprachiazmatické jadro - hlavné hodiny nášho tela) potrebuje neustále uisťovať, že je deň a na svoje optimálne fungovanie potrebuje veľa modrej, ale zároveň aj vyvážené svetelné spektrum (všetky farby dúhy).
Problematickým bodom je teda to, že si svietime dlho umelým osvetlením aj v čase kedy by už mala poklesnúť modrá zložka a pripraviť sa tak na noc. Umelé svetlo nad-užívame a málo sme na prirodzenom dennom svetle. A ďalej vieme to, že umelé svetlo ktorým si svietime cez deň a potom doma (i na ulici, všade) nie je vyrovnané svetelné spektrum - svetlo neobsahuje všetky farby ako prirodzené slnečené svetlo. Display síce "svieti" na "bielo", biela je u displayov ale tvorená iba modrou, zelenou a červenou. Led-ky sú len modré svetlo, ktoré svieti na "bielo". Aj preto nás z toho bolia oči, pretože je to nevyvážené svetelné spektrum - niektoré farby (modrá, zelená) sú vysoko dominantné a iné zasa úplne chýbajú. Má to negatívny dopad aj na náš cirkadiánny rytmus - na našú dennú výkonnosť, zdravie a naopak v noci - na kvalitu spánku.
Dnes si však vieme pomôcť zariadiť sa v súlade s potrebami a prirodzenosťou pre naše telo - v rámci svetelného odvetvia vzniká sub-odvetvie, ktoré začalo produkovať umelé osvetlenie s vyváženým farebný spektrom a potom separátne osvetlenie vhodné na relacáciu po práci a na noc. Áno - je v ňom minimalizovaná alebo úplne odstránená modrá a zelená zložka (podvečer, noc). Pripravuje naše telo na to, ako by to urobilo slnko keď zapadá / zapadne. Tieto žiarovky sú dostúpné aj na našom trhu (firma Zoras napr.), ale viete si objednať napríklad aj v ČR priamo u výrobcu - biodynamická žiarovka Vitae (má 3 módy - pre deň, pre relax podvečer, pre noc - čiže svieti v 3 formách), alebo aj prokognitívne osvetlenieSpectrasol, ktoré poskytuje plné a vyvážené farebné spektrum na domáce alebo kancelárske svietenie. Čiže svetlo je priblížené prirodzenému slnečnému svetlu.
Patentované prokognitivní LED osvětlení Spectrasol je ze všech umělých zdrojů světla na trhu nejblíže přirozenému dennímu slunečnímu světlu. Přináší do interiérů budov jeho biologické účinky důležité pro organismus. A zároveň špičkový vizuální komfort i energetickou účinnost."
Tieto svetlá sú cenovo náročnejšie, avšak oplatí sa do nich (aspoň postupne) investovať, najmä ak sme cez deň veľa v interiéri a chýba nám pobyt na prirodzenom dennom svetle. Takisto je možné začať aj tým, že si na domáce osvetlenie zadovážime prokognitívne osvetlenie - žiarovku ktorú vieme prepnúť do režimu "relax pred spánkom" alebo "spánok" ak si potrebujeme svietiť, keď už slnko dávno zapadlo (napr. pri sledovaní televízie - pozor aj tá žiari s modrou a zelenou zložkou, použijeme na to zabudovaný filter "sčervenenie obrazovky" alebo červené okuliare, trebars tu ich nájdete, pozor musia byť po bokoch zahnuté!)
Začne sa nám tak vyplavovať viac melatonínu, telo sa bude lepšie pripravovať na noc a posilní sa náš cirkadiánny systém i celkové zdravie.
Som Jana Martišková, certifikovaná spánková poradkyňa - ak máte záujem skvalitniť svoj spánok, prosím pozrite si moje služby. Venujem sa aj tým ľuďom, ktorí majú problémy s chrápaním, s podozrením na spánkové apnoe, spánku po ktorom má klient málo energie cez deň, spánkovým poruchám (neschopnosť rýchlo zaspať, budenie sa, plytký spánok, krátky spánok, ...) a insomniou, braniu tabletiek na spánok a uvoľnenie, a iné spánkové probémy - viac TU.