poslovia únavy

Jana Martišková

Som unavená, som unavený...

Kade chodím, tade počúvam, že sú ľudia unavení. Často 30-tnici. Je toho na nás priveľa, či nevieme v tom správne chodiť, alebo to treba pripísať veku s konštatovaním "starnem, mám menej síl"?

 
Pravda je, že pracovné tempo je u väčšiny z nás vysoké, málo-kto o 16h zaklapne počítač a dovidenia. Ak aj pracujete dlhšie, nie je to klincom do rakvy, že sa s únavou nedá nič robiť, lebo robíme proste veľa. Prvou oblasťou, kde môžme získať späť energiu, alebo si ju cellú nevyrútiť, je práve práca - čas kedy pracujeme. 

Poslednú dobu vidím z každej strany prednášky typu "slow business", mindfullness, ako si šetriť dopamín, radikálna "sebepéče" a tak podobne. Na západe to vedia už cirka 20 rokov, k nám trend doráža až teraz. Konečne na vyšších miestach pochopili, že éra multitaskingu prinesie výsledky len krátkodobo a ľudia sú následne pripravení na výmenu - vyhoretí, unavení, bez elánu a energie, s roztrieštenou pozornosťou. Riešenie x vecí naraz, slabé sústredenie sa, "nevydržanie" riešiť iba jednu vec kontinuálnejšie - to sú všetko zlodeji energie. 

Ak sa dá, vypnite si zvonenie mobilu kým riešite nejakú úlohu, nenechajte sa z nej vyrušovať. Pokúste sa ostať dlhší čas pri riešení niečoho - preskakovanie z jednej veci na druhú je pre náš mozog veľmi namáhavé a vyčerpávajúce. Vypnite si notifikácie na mobile a notebooku, už len to že nám pípne alebo vybehne ikonka, že máme nový email nás vyruší v tom, čo práve robíme. Cieľom je zostať pri nejakej úlohe dlhší čas bez prerušení. Voľné chvíľky neberte do ruky mobil, pokúste sa "čumieť doblba" a spomaliť dýchanie (upokojiť centr.nerv.systém).


Vyskúšala som si to sama na sebe a po krátkej dobe (cca 2 mesiacoch) cítim neskutočný rozdiel:
  • prestala som vyťahovať mobil každú voľnú chvíľu

  • sociálne siete nejdem systémom scrollovania

  • cielene si pozriem len oblúbené stránky a moje 2 pracovné skupiny/profily

  • nerobím 2 veci naraz (to nepočujete prvý x že, ľahšie je to povedať než urobiť,  viem)

  • keď jem, nečítam FB

  • keď čakám v rade, čakám v rade a nič iné, robím vždy len jednu vec (snažím sa aspoň 90% času)

  • učím sa nanovo čumieť do blba a 

  • denne teda dopriavam hlave takéto krátke stavy oddychu (neždímam prostehlavu odrána dovečera, nestojí ma to žiaden čas navyše, iba proste "vypúšťam")



Každý čas, ktorý "nejak nevyužíjeme" sa nám zdá premrhaný, mohli sme sa dozvedieť niečo nové, užitočné, obveselujúce...


A v tom je ten pes zakopaný, potrebujeme vedieť menej, nie viac. Hlave sa neskutočne uľaví. Siete nám prinášajú dopamín ľahšie, než keby sme ho získali ako kedysi rezkou prechádzkou, nejakým športom, dobrým rozhovorom s priateľom/kou, zaujímavou knihou, pocitom z dobre urobenej práce niečoho doma trebárs, akýmkoľvek aktívnym či pasívnym relaxom...



Instatný dopamín v podobe mobilu je novodobé peklo. 


Dobrý pocit získame za pár sekúnd, stačí ho vziať do ruky, nemusíme sa pohnúť. Sociálne siete alebo rôzne aplikácie. To je veľká konkurencia voči pôvodným spôsobom získavania dopamínu - dobrého pocitu a relaxu. Máme za to, že nás sociálne siete osviežia, zaujmú, uvoľnia, presmerujú myseľ z práce na niečo iné, prosto že si oddýchneme. 


Zlou správou je, že súčasťou tohto "balíka" bude aj to, že svojmu mozgu nedoprajeme oddych, ale túrujeme ho ďalej, niekto takto "oddychuje" aj 2 hodiny denne a čuduje sa, že je unavený a vyčerpaný. Systém sociálnych sietí stojí proti nám so silnými zbraňami, určite ste o nich už čítali. Chce to nazačiatku veľkú dávku sebaovládania, aby sa človek z ich pazúrov vymanil. Len tak sa dá naozaj oddýchnuť a vypnúť.


U mňa trvali "absťáky" zobrať do ruky mobil asi 3 týždne, po 5 týždňoch to už bolo  o dosť fajn. 


Mám čistejšiu hlavu, lepšie spím (overené prsteňom OURA), necítim sa vyčerpaná, mám viac energie doobeda i pooobede. K detoxu od sociálnych sietí som zapojila automasáže a dychovo-relaxačné cvičenia, ktoré  pomôžu upokojiť seba i myseľ, odstránia "pretlakovanosť", uvolnia telo a umožnia energizujúcejší spánok. Nedarí sa mi to 100% času vždy, ale to nie je ani nutné. Stačí ak budem 80-90% fungovať takto, telu i hlave to postačí dostatočne na to, aby nebola taká prestimulovaná a preťažená.


K relaxačným metódam patrí, ktorú praktizujem - NSDR (non sleeping deep relaxation), sú to krátke asi 20 minútové relaxácie, ktoré človeka úplne zresetujú. Mám s ňou vynikajúce a hlavne výsledok-rýchlo-prinášajúce skúsenosti. Spomaleným dychom a tepom si navodíme stav podobný spánku, v ktotom si naše telo i mysel báječne oddýchnu a spomalia. Nie je to jediná metóda. 


Ak nemáte čas hľadať a čítať, aká relaxačná metóda by bola pre Vás najlepšia (a hlavne ponúkala good profit za minimum času), môžete u mňa získať materiál, ktorý sa týmto technikám venuje. Obsahuje aj všetky doteraz vedecky potvrdené opatrenia pre lepší spánok a viac energie. Nájdete ho tu pod názvom "Viac energie". 


Som Jana Martišková, certifikovaná spánková poradkyňa - ak máte záujem skvalitniť svoj spánok, prosím pozrite si moje služby. Venujem sa aj tým ľuďom, ktorí majú problémy s chrápaním, s podozrením na spánkové apnoe, pracujú na nočné zmeny a problémy so spánkom s tým spojené,  spánku po ktorom má klient málo energie cez deň, spánkovým poruchám (neschopnosť rýchlo zaspať, budenie sa, plytký spánok, krátky spánok, ...) a insomniou, braniu tabletiek na spánok a uvoľnenie, a iné spánkové probémy - viac TU